מה זה החומר פברגלס


ייצור מיכלי פלסטיק משוריינים בפיברגלס (GRP) בסין

פיברגלס (באנגלית: Fiberglass, "זכוכית סיבית" או "סיבי זכוכית") הוא חומר העשוי מסיבים דקיקים של זכוכית. משתמשים בו לרוב בתעשיית חומרי הבידוד והטקסטיל, לייצור בדים חסיני אש ושיתוך. רווח גם השימוש בו כחומר מחזק בתעשיית הפלסטיק, שם הוא משמש לייצור חומר מרוכב מסיבי פיברגלס ושרף אפוקסי או פלסטי המכונה גם הוא "פיברגלס".

אמני זכוכית ניסו לייצר סיבים דקים כבר בימי קדם, אך רק ההתפתחויות הטכנולוגיות של המאה התשע-עשרה והעשרים אפשרו ייצור סיבים דקים דיים. בשנת 1893 הציג אדוארד דרמונד ליבי שמלה העשויה מסיבי זכוכית הדקים כסיבי משי. מה שמכונה בפינו כיום "פיברגלס" הומצא ב 1938 בידי ראסל גיימס סלייטר מחברת אואנס-קורנינג כחומר לבידוד, ושווק תחת שם מסחרי זה.

סיב זכוכית נוצר כאשר זכוכית מותכת (מבוססת צורן חמצני, SiO2 , בדרך כלל) מוזרקת דרך חורים בקוטר קטן דיו שיתאים לתעשיית הטקסטיל. זכוכית שונה מפולימרים אחרים בכך שהיא "חומר אי אורגני הנמצא במצב דומה והמשכי למצבו כנוזל, אשר הגיע, כתוצאה משינוי הפיך בצמיגותו במהלך קירור לצמיגות גבוהה עד כדי שהוא מוצק לכל צורך מעשי" (Loewenstein, K.L. The Manufacturing Technology of Continuous Glass Fibers)

פיברגלס הוא חומר שימושי בשל יחס הנפח למשקל הגבוה שלו. החסרון בכך הוא שהוא פגיע יחסית לשחיקה כימית וללחות. חוזק של פיברגלס נמדד לרוב על סיבים שזה עתה יוצרו, ובשל האמורפיות של הזכוכית - הוא שווה לאורך הסיב ולרוחבו.

כאשר נספגת לחות בסיבי הפיברגלס, היא מרחיבה סדקים מיקרוסקופיים ומחלישה את הסיבים. הסיב חזק יותר ועמיד יותר לשחיקה ככל שהוא דק יותר, אך מבחינה טכנית קשה יותר לייצר סיבים דקים.

פלסטיק מחוזק בפיברגלס הוא בעל חוזק מכני גבוה הרבה יותר מפלסטיק שאינו כזה, ללא תוספת משקל משמעותית. נפוץ השימוש בו לייצור חלקי מרכב של מכוניות ואף מרכבים שלמים (ראו: סוסיתא), לייצור מתקני .

פיברגלס

פיברגלס - פיברגלס זהו חומר גלם שעשוי מחומרי גלם נוספים, הפירגלס עשוי מסיבי זכוכית דקיקים, למה משתמשים בפיברגלס? מי יצר אותו? מתי יצא לאור חומר גלם זה? ועוד כמה עובדות מעניינות ומרתקות אודות החומר פיברגלס:

המצאת הפיברגלס:

כבר בימים קדמונים ניסו אנשי ם מקצועיים העוסקי באומנות, לייצר סיבים דקים, אך לצערם לא צלח הדבר בידיהם, רק עם ההתקדמות של שנות העשרים, ועם התפתחותה של הטכנולוגיה הצליחו בסופו של דבר להעלות משהו בידיהם, ולייצר סוף סוף סיבי זכוכית דקים דיים – מה שנקרא במשך הזמן פיברגלס.

ממציא הפיברגלס:

בשנת 1938 עלה בידי ראסל גיימס סלייטר שעבד בחברת אואנס – קורניג לייצר חומר בידוד טוב, ואת חומר הבידוד שלו הוציא לאור ועסק עימו במשא ובמתן, תחת השם "פיברגלס".

מבנה הפיברגלס

לאחר שזכוכית מותכת בחום מסוים והיא מוזרקת דרך חורים בקוטר זעיר שמתאים מעיקרו לתעשיית הטקסטיל – נוצר סיב הזכוכית. והיות שזכוכית היא חומר אי אורגני הנמצא במצב כמעט זהה לנוזל, שונה הזכוכית מפולימרים אחרים.

תכונות הפיברגלס:

היות שלפיברגלס ישנו נפח נמוך ביחסיות למשקל הגבוה שלו, הוא שימושי מאוד בהתעשיות השונות, החיסרון בכל הוא שהוא חומר שריש ללחות ולשחיקה כימית, את החוזק של הפיברגלס ניתן למדוד ברב הפעמים על סיבי פיברגלס שממש כעת נוצרו, מפני האמורפיות של הזכוכית בפיברגלס – הוא שווה לאורך הסיב וגם לאורך שלו.

בזמן שבסיבי הפיברגלס נספגת לחות זהו מצב לא חיובי לחלוטין, כיוון שזה מרחיב את הסדקים הזערוריים בפיברגלס, וכתוצאה מכך מחליש את הסיבים. ככל שהסיב חזק יותר כך הוא יהיה פחות ופחות פגיע לשחיקה.אך יצירת סיבים דקים היא פעולה טכנית לא פשוטה בכלל.

שימושים בפיברגלס:

השימוש המירבי שלו בא לידי ביטוי בתחום תעשיית הטקסטיל וחומרי הבידוד, כמו כן, הפיברגלס הוא מרכיב איכותי לייצור בדים חסיני אש, והוא משמש אף בתעשית הפלסטיק, בתור חומר מחזק ותומך, זהו הפיברגלס המקורי, קיים סוג נוסף של חומר מורכב המכונה אף הוא פיברגלס, אך הוא בשונה מהפיברגלס האוטנטי, מה שמרכיב אותו זה סיבי פיברגלס, אפוקסי, ושרף, לחומר זה שימושים כמעט זהים לשימוש הפיברגלס עצמו.

שימוש נוסף ומעניין לפיברגלס, נעשה בשנת 1893 על ידי אדוארד דרמונד. אדוארד יצר שמלה שהיתה מורכבת מסיבי זכוכית דקים – פיברגלס בלשוננו,

נסו את כוחכם, אולי יעלה גם בידיכם ליצור אובייקט מעניין מהפיברגלס.....

פיברגלס:
פיברגלס הינו חומר המורכב מסיבי זכוכית כלומר זהו חומר העשוי מחומר קודם והוא הזכוכית, אך לא זכוכית פשוטו כמשמעו, אלא סיבי זכוכית, חומר פיברגלס זה התכונה המיוחדת שלו והמרשימה את המתבונן בה זה: שהוא תופס מקום רב בחלל, כלומר בעל נפח גדול, אך בניגוד למה שהיינו חושבים שאף הוא כבד, הוא קל לחלוטין, אי לכך הוא משמש מאוד בתעשיית התעופה, שהרי כלי תעופה כבדים כלל לא יצליחו לנסוק לגבהים, ולא רק זאת אף אם יצליחו להמריא לעבר מדינה רחוקה אף במספר שעות המראה זה סיכון של ממש. כיום יש אף פיברגלס דקורטיבי, וזה מהווה מעין מוצרי עיצוב מסוגננים, ומעוציבים באופן ייחודי, ומרשים עד מאוד, דבר נוסף ותמוה שהצליחו ליצוב מן הפיברגלס זו שמלה, חומר אחד וכל כך הרבה שימושים, חומר אחד ותכונות לכאורה מנוגדות, ממש בחינת "מה רבו מעשיך ד' כולם בחכמה עשית".
 

שם:
טלפון:
עיר:
דוא"ל:
נושא:
פרטים:

מוצר החודש

חדש... !!!

מדרגות לכניסה לבריכה נוחות ובטוחות, יתרון גדול על סולם. ניתן להתקנה בכול סוגי הבריכות. האופציות מגוונות גם מדרגות לשני הצדדים עליה וירידה. גם מדרגות לכיוון אחד. המחיר אטרקטיבי במיוחד כולל אספקה והתקנה. לפרטים נוספים התקשרו : 050-5800651 או 050-5900155

 

 

 

משאבת חום לחימום הבריכה

מגוון  משאבות לבריכות קטנות וגדולות

כולל אספקה והתקנה ,מחיר אטרקטיבי במיוחד למזמנים עד סוף החודש.

רגע לפני השנה החדשה.

מאיה 0505800651.

אבי0505900155.

                      

            

                    

Real Time Web Analytics